Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου 2012

12 μετάλλια η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς

Δώδεκα μετάλλια κέρδισαν οι Ελληνες αθλητές στους 14ους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου που έληξαν χθες, και η  Ελλάδα με ένα χρυσό, τρία ασημένια και οκτώ χάλκινα βρέθηκε στην 44η θέση (στην πρώτη θέση η Κίνα). Το μοναδικό χρυσό μετάλλιο μετάλλιο κατέκτησαν, οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός και Μαρία-Ελένη Κορδαλή στο ομαδικό του μπότσια, στην κατηγορία BC3. Τα τρία αργυρά κέρδισαν ο Σταθελάκος στη δισκολοβία, ο Μακροδημήτρης στα 50μ. ύπτιο, ο Ταμπαξής στα 50μ. ύπτιο και τα οκτώ χάλκινα οι Σταθελάκος στη σφαιροβολία, Στεφανουδάκης στον ακοντισμό, Καραγιάννη στο μήκος, Δημόγλου στα 400μ., Μάμαλος στην άρση βαρών, Μακροδημήτρης στα 50μ. και 100μ. ελεύθερο και Ταϊγανίδης στα 100μ.ύπτιο.Σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής στην τελετή λήξης ήταν ο κολυμβητής Αριστείδης Μακροδημήτρης, ο οποίος κατέκτησε τρία μετάλλια. Μπράβο στα παιδιά, αθλητές και αθλήτριες!